„Lidé, měl jsem vás rád! Bděte!“

 v Nezařazené, Vaše názory, Vaše příběhy, Ze skupiny na Facebooku

Díky za přijetí – rád bych byl ještě něco platný, i když vojákem jsem byl „jen“ do mých šedesáti let. Dnes jsem už z evidence vyřazen.

Vojenskou přísahu jsem skládal v pohnuté době Karibské krize, kdy jsme po několika dnech nejvyšší bojové pohotovosti, v plné polní připraveni i v noci v posteli a s ostrými v sumkách, odjeli po vyhlášení bojového poplachu do záložních dřevěných chatrčí na Doupově. Z Kolína na Doupov. Celý tankový pluk, tanky se nakládaly na vagony, auta a OTéčka jely po ose. Byl jsem vyvalený bažant, čtrnáct dní na vojně. No a po dalších čtrnácti dnech výcviku v Doupovských lesích jsme mezi tanky složili v bojových podmínkách Vojenskou přísahu. Byl jsem radistou velitele tankového pluku, který měl ještě starou válečnou zástavu a nesl jméno 16. Ostravsko-Kyjevsko-Dukelský tankový pluk.

Potom se Kennedy s Chruščevem domluvili a my mohli asi po necelých dvou měsících zpět do kasáren.

Dnešní doba je něčím podobná té, o níž píšu – jen když se prezident Putin zmínil o tom, že by mohl oživit základy na Kubě, jiný prezident ze strachu se rychle začal bratřit s představiteli Kuby, i když na podobné záležitosti (kdyby opravdu chtěl), měl do teď času dost!

Každopádně to poklonkování USA a tedy schvalování agresívní politiky USA od představitelů EU i našich zavání zradou, a to nejen občanskou. Zároveň nedůrazné jakoodsouzení ukrajinských masakrů i bombardování měst a zabíjení civilního obyvatelstva včetně žen a dětí, je na pováženou!

Dokažme, že dovedeme válce zabránit!

Jak jinak zakončit, než slovy člověka a skvělého novináře Julia Fučíka, od jehož smrti letos uplyne v září už 72 let:

„Lidé, měl jsem vás rád! Bděte!“

Text: Honza Molík, foto: Petr Šleder‎

 

Nejnovější články
Napište nám

Cítíte-li potřebu spojit se s námi, využijte tento jednoduchý kontaktní formulář. Díky.

Nejde přečíst? Změnit text. captcha txt